Ev sahibi ve kiracıları ilgilendiriyor: 3 ayda mahkemeden tahliye kararı!

Milliyet.com.tr/ Arabuluculuk sistemi ile birlikte pek çok uyuşmazlık dava açılmadan çözülürken, bazı uyuşmazlıklarda ise dava yoluna gidilebiliyor. Özellikle ev sahiplerinin açtığı tahliye davaları uzun yıllar sürebiliyor ve bu durumda bazı mağduriyetler yaşanabiliyor. Ancak usulüne uygun olarak açılan bir tahliye davası çok kısa sürede de sonuçlanabiliyor.

Yaşanmış bir ev sahibi kiracı anlaşmazlığına göre 10 yılı aşkın süredir bir evde oturan kiracıyı ev sahibi çıkarmak istiyor. Bununla ilgili önce arabuluculuk süreci başlatılıyor ancak kiracı evden çıkmak istemediğini belirtip kirasını yüzde 25 artırımlı ödemek istediğini beyan edince taraflar anlaşma sağlayamadığından dolayı tahliye davası açılıyor.

‘10 YILI DOLDURAN KİRACIYA TAHLİYE DAVASI AÇILDI’

Dava sürecine ilişkin detayları Avukat Gizem Gonce milliyet.com.tr’ye anlattı. Gizem Gonce konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Müvekkilim ev sahibi ve evinde oturan kiracı da 10 yılı aşkın süredir bu evde oturan bir kiracı, öncelikli olarak ev sahibi arabuluculuk başvurusunda bulundu. Kiracı evden çıkmak istemediğini, yüzde 25 artış yaparak oturmak istediğini belirtti. Bunun üzerine arabuluculuk sürecinde anlaşmaya varılamamasından kaynaklı olarak tahliye davası açıldı.

İLK DURUŞMADAN KARAR ÇIKTI!

Tahliye davasında da süreç ilk duruşmada taşınmazın tahliyesine karar verilmesi şeklinde sonuçlandı. Burada önemli olan husus öncelikle haklı bir nedenle ihtarname gönderilmesiydi. Ev sahibi ihtarname göndermek suretiyle sözleşmenin yenilenmeyeceğini, kira sözleşmesinin yenileneceği tarihten en az 3 ay önce bunu bildirmişti.

3 AY İÇERİSİNDE TAHLİYE KARARI

Bunun akabinde ihtarnameden sonra arabuluculuk sürecinde tahliye konusunda anlaşma sağlanamamasından kaynaklı açılan tahliye davasında kiracının aleyhine bir karar çıktı, yani tahliyesine karar verildi.

Aslında tahliye davalarının uzun sürdüğü söylense de usulüne uygun olarak Türk Borçlar Kanunu’ndaki kurallara uygun bir şekilde yapılan tahliye davaları 3 ay içerisinde sonuçlanabiliyor.

‘ARALIK AYINDA BAŞLADI, MART AYINDA TAHLİYE KARARI ÇIKTI’

Ev sahibi bu hakkını uygun bir şekilde kullanarak 10’uncu yılını dolduran kiracısını yasalara uygun bir şekilde tahliye etti. Bu karar hızlı alınan bir tahliye kararıdır. Aralık ayında süreç başladı ve mart ayında karar tahliye ile sonuçlandı.

‘EN AZ 3 AY ÖNCE BİLDİRİMDE BULUNARAK SÖZLEŞME SONLANABİLİR’

Türk Borçlar Kanunu’nun 347’nci maddesine göre konut ve iş yeri kiralarında kiracı belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az 15 gün önce bildirimde bulunmadıkça sözleşme aynı koşullarda bir yıl daha uzamış sayılıyor. Kiraya veren sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez ancak 10 yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az 3 ay önce bildirimde bulunmak sureti ile herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir.

Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde ise kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından 10 yıl geçtikten sonra genel hükümlere göre fesih bildirimi ile sözleşmeyi sona erdirebilir.

‘TAHLİYE DAVASI İÇİN 4 ŞART VAR’

Bölge Adliye Mahkemesi 35’inci Hukuk Dairesi’nin kararına göre kira sözleşmesinde 10 yıllık uzama süresinin dolması nedeniyle tahliye davası kararının verilebilmesi için 4 şart var. Bu 4 şart şu şekildedir: Kira süresinin sona ermesi, 10 yıl uzama süresinin dolması, sürenin dolmasından sonra yeni kira döneminden en az 3 ay önce kiranın yenilenmeyeceğinin kiracıya ihtar edilmesi ve bir sonraki kira döneminde tahliye davasının açılmasıdır.

Bu tahliye kararı 10 yılı aşan kira sözleşmelerinde Türk Borçlar Kanunu’nun 347’nci maddesinde gerekli 4 şartın sağlanması halinde çok hızlı şekilde tahliye kararının çıktığını gösteren bir karardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x